genoiu universitatea craiova gazon

‘Vrajeala’ cu schimbarea gazonului – Se face sau nu se face in octombrie? Ce spune primarul

  • Primarul Craiovei este actor principal intr-o comedie proasta care vizeaza schimbarea gazonului de pe Oblemenco
  • Jucatori accidentati, presiunea lui Piturca si a suporterilor, nimic nu pare sa fie suficient pentru a misca lucrurile
  • Exista foarte mari sanse ca gazonul sa nu fie schimbat nici in octombrie

Ieri, primarul Craiovei a iesit cu o declaratie in care incearca sa ‘indulceasca’ situatia cu gazonul de pe Oblemenco. El explica faptul ca a trimis o solicitare catre CNI. Cu alte cuvinte, birocratia romaneasca…

Comunitatea noastra de suporteri a fost reticenta inca de la inceput ca gazonul se va schimba in octombrie, dar acum semnele par si mai evidente. Daca pana in acest moment nu s-a putut rezolva partea birocratica, credeti ca e posibil ca totul sa se rezolve printr-o minune pana la ultimul meci al echipei pe stadionul propriu, inainte de pauza?

Pentru ca gazonul sa fie inlocuit, firma care ar trebui sa faca asta ar incepe lucrarile cat mai repede dupa ultimul meci al echipei, pentru a termina in timp util. Ori in acest moment nu s-au pus in miscare nici macar hartiile care sa permita interventia. Ramanem reticenti ca gazonul va fi schimbat in timp util pentru meciul din 2 noiembrie cu Dinamo.

Iata declaratia primarului: ‘Este miercuri si asa cum am promis, miercuri asteptam un raspuns de la constructor in privinta modului de schimbare a gazonului. Acest raspuns a venit. Acum cateva momente, am avut o discutie telefonica cu conducerea CNI, constructorul a confirmat disponibilitatea lui de inlocui acest gazon, exista doua variante la ora aceasta: o varianta foarte rapida de inlocuire a gazonului cu un gazon natural pe strat de nisip conform specificatiilor tehnice care au existat la baza acestui proiect, exista si a doua varianta de inlocuire a gazonului cu un gazon hibrid. Aceasta varianta este cea pe care o solicita cea mai mare parte a jucatorilor, marea parte a profesinistilor din fotbal si este o masura si o varianta pe care si noi o agreem. In sensul acesta, deja am trimis catre CNI o solicitare in care propunem inlocuirea solutiei tehnice din gazon natural in gazon hibrid, cu o cofinantare acordata de Primaria Craiova pentru suportarea diferentei de valoare.’
There are no comments

Add yours