corneliu papura

De ce ii gasim nod in Papura noului antrenor? Pentru ca e oltean

  • Cosmin Staicu a scris un editorial foarte interesant in Cuvantul Liber despre actuala situatie a bancii tehnice de la Universitatea
  • Un vechi banc spune ca la cazanul din iad unde fierb in smoala oltenii nu sta nimeni sa-l pazeasca ca sa nu iasa oamenii din el. De ce? Pentru ca oltenii se trag singuri unul pe altul inapoi in cazan
  • Cam asta e si teoria lui Staicu privind ura suporterilor fata de Papura: principalul sau defect pare sa fie faptul ca e oltean, in timp ce toti ceilalti, dinamovisti, italieni, stelisti, par sa fie ideali pentru echipa noastra

Iata cateva randuri din editorialul lui Staicu din Cuvantul Liber:

‘Pentru a fi acceptat sau chiar aclamat la Universitatea Craiova, trebuie sa fii din alta parte. Sa nu fii de-al locului. Daca mai ai si vreo performanta, cat de mica, poti sa fii idol in Banie. Soclul e pregatit. Nu conteaza ca nu reusesti si aici, ti se vor gasi tot felul de scuze. Oricine, nu mai tu nu esti de vina, veneticule! Te „lucreaza” jucatorii, patronul nu te ajuta si practic isi saboteaza propria afacere, ti se pun bete in roate de peste tot, extraterestrii au si ei un amestec, nu se stie cum, dar sigur au, vor sa dai chix! Orice, oricum, dar numai tu nu esti vinovat, strainule de Stiinta, tu esti victima, chiar daca nu ai solutiile! Tu esti profesionistul ideal, noi toti te proslavim. Invata-ne, guru, neolteanule, pe noi, cei saraci cu duhul! Scoate-ne din bezna, adu-ne pe calea catre performanta! Oltenii, pe care niciun strain nu a reusit pe vremuri sa-i guverneze, sa-i struneasca, sunt acum la picioarele oricui le trece pragul. Fie el bine pregatit sau nu, fie el cu bune intentii sau nu! Daca-i al nostru, sigur nu e pregatit, nu e competent, nu e profesionist. Daca-i al nostru, trebuie sa-i cerem demisia si cand castiga, trebuie sa-i gasim nod in Papura. Altora, in schimb, le scandam numele si daca ne scufunda. Papura e sclavul lui Rotaru, Cartu, legenda alb-albastra, imbarliga pe toata lumea, de cand a venit el s-a ales praful, Bancu se da accidentat, ca sa-l „faca” pe Piturca. Ce cauta Papura la echipa, chiar daca a avut rezultate mai bune ca Piturca? Sa plece in huiduielile gloatei, nu merita niciun respect, chiar daca munceste in club din 2013! Ce cauta Cartu presedinte? Omul care a adus titluri si ca jucator si ca antrenor in Banie, golgheterul all-time al Stiintei in Europa stie cu ce se mananca fotbalul? Trebuie hulit, trebuie sa-i aruncam in carca esecurile lui Piturca! Trebuie sa-l aducem pe Dinu Vama sa-l inlocuiasca!’ scrie Cosmin Staicu.
There are no comments

Add yours