VIDEO – Alex Baluta, evolutie excelenta pentru Slavia Praga. Cele mai tari faze

• Alex Baluta s-a remarcat in ultimul meci de campionat
  • El a evoluat in repriza a doua pentru Slavia Praga doar 25 de minute, insa a reusit sa isi faca simtita prezenta pe teren
  • Echipa sa a castigat cu 4-0

Slavia Praga isi mentine avansul de trei puncte in clasament fata de Viktoria Plzen dupa succesul clar obtinut in fata celor de la Slovacko.

Alex Baluta a vazut de pe banca primele trei goluri ale colegilor sai. Prima reusita a venit dupa o dubla greseala in defensiva oapspetilor. Sutul lui Skoda a fost deviat, iar Danicek a fost creditat cu un autogol. In finalul primei parti, Slavia si-a marit diferenta dupa un contraatac frumos.

In repriza a doua, Husbauer a dus scorul la 3-0 cu un sut sanatos. Baluta a fost trimis pe teren pentru ultimele 25 de minute si a avut impact asupra jocului. Mai intai i-a pasat lui Soucek, care a fost faultat in careu. Penalty-ul s-a acordat dupa consultarea VAR-ului, dar Skoda a trimis peste poarta. Cu un sfert de ora inainte de final, Baluta a tras cu exteriorul, iar Soucek a fost pe faza si a stabilit scorul final, 4-0 pentru Slavia Praga.