mitrita

Statistici. De cate minute are nevoie Craiova pentru a da un sut pe poarta. E printre cele mai bune echipe din Romania  • Au iesit la iveala cateva statistici foarte interesante despre prestatiile echipelor anul trecut
  • Craiova este pe locul 3 in Liga 1 la echipele care suteaza pe poarta
  • Echipa noastra are nevoie de mai putin de 7 minute pentru a face o faza periculoasaCentrul International pentru Studiul Sporturilor (CIES) a publicat o analiza care se concentreaza asupra timpului de care echipele din Europa au nevoie pentru a suta spre poarta. Manchester City conduce clasamentul la acest capitol, elevii lui Guardiola reusind in medie sa suteze spre buturile adverse la fiecare patru minute. In Liga 1 Betano, lider este FC Viitorul.

Analiza celor de la CIES propune cate sase echipe din fiecare prima liga a Europei. Sunt prezentate primele si ultimele trei echipe de la fiecare extrema. Spre exemplu, Manchester City, Chelsea si Liverpool domina acest capitol in Anglia. Cetatenii suteaza la fiecare patru minute, Chelsea la fiecare cinci minute si Liverpool la fiecare cinci minute si 47 de secunde. La “retrogradare” se afla Huddersfield, Newcastle si Brighton, echipa lui Florin Andone. Huddersfield are nevoie in medie de 12 minute si opt secunde pentru a suta spre poarta adversa, Newcastle de 12 minute si patru secunde, iar Brighton de aproape 11 minute.In Liga 1 Betano, Viitorul Constanta, CFR Cluj si Universitatea Craiova tin steagul sus. Trupa lui Hagi suteaza in medie la fiecare cinci minute si 50 de secunde. Campioana expediaza cate un sut la fiecare sase minute, iar oltenii au nevoie de aproape sapte minute pentru a pune in pericol poarta adversa. In partea de jos a clasamentului se afla Concordia Chiajna, FC Voluntari si Dunarea Calarasi. Echipa preluata recent de Dorinel Munteanu suteaza la fiecare 11 minute si 57 de secunde, FC Voluntari la fiecare 10 minute si 29 de secunde, iar nou-promovata Dunarea finalizeaza o actiune la fiecare 9 minute si 47 de secunde.

Cum se prezinta echipele stranierilor

Ludogoret Razgrad, cu Keseru varf de lance, suteaza in medie la fiecare cinci minute si 32 de secunde. Campioana en-titre a Bulgariei e lider in liga interna. Slavia Praga a depasit rivala Sparta in fruntea ierarhiei. Echipa lui Alexandru Baluta suteaza in medie la fiecare 4 minute si 34 de secunde. Stanciu&Co expediaza un balon spre poarta adversa dupa cinci minute si jumatate. PAOK-ul lui Razvan Lucescu a ratat podiumul in Grecia, primele trei pozitii la acest capitol fiind ocupate de Olympiakos, AEK Atena si Panionios. Nici Rapid Viena, echipa la care este legitimat Andrei Ivan, nu se claseaza pe podium in Austria.There are no comments

Add yours