Sezonul cu cele mai multe goluri, pana acum! Cum arata statisticile

• Liga 1 pare sa devina din ce in ce mai spectaculoasa
  • In acest sezon s-au inscris cele mai multe goluri de cand se joaca cu play-out si play off
  • Craiova are al doilea atac al campionatului, in acest moment, in ciuda faptului ca a avut un inceput de campionat ezitant

Primele 21 de etape din editia curenta a Ligii 1 Betano au fost cele mai spectaculoase de cand s-a trecut la actualul sistem competitional. Astfel, in cele 147 de jocuri s-a inscris de 363 de ori, ceea ce inseamna o medie de 2,47 goluri/meci. Comparativ, in acelasi interval din sezonul 2015/2016 s-au marcat 336 de goluri, in 2016/2017 s-a punctat de 352 de ori, iar in stagiunea precedenta, la finele rundei a 21-a, s-au consemnat 346 de goluri.

FCSB a fost echipa cu cele mai multe reusite, 40 de goluri, gruparea ros-albastra fiind urmata de U Craiova – 37 de goluri si CFR Cluj – 35.

Cele mai multe goluri marcate acasa: FCSB – 20, U Craiova, Sepsi – 17;

Cele mai multe goluri marcate in deplasare: FCSB, U Craiova – 20, CFR Cluj – 19.

193 de goluri au fost marcate de echipele care au evoluat pe teren propriu, in timp ce oaspetii au punctat de 170 de ori.

161 de goluri au fost inscrise in prima repriza, celelalte 202 reusite fiind izbutite dupa pauza.

44 de goluri au fost marcare din afara careului mare, dintre care 11 direct din lovitura libera.

65 de goluri au fost reusite cu capul.

49 de goluri s-au marcat din penalty.

In 5 meciuri s-a inscris de cel putin 6 ori, cele mai multe reusite inregistrandu-se in partida din runda a 20-a, Concordia Chiajna-Poli Iasi 3-6.

4 autogoluri au fost trecute in rapoartele de joc de catre arbitri: Mihai Popescu (et. a 3-a, Gaz Metan-Dinamo 3-2), Renato Kelic (et. a 12-a, U Craiova-FCSB 2-1), Sebastian Chitosca (et. a 14-a, FC Botosani-CFR Cluj 1-5) si Srgian Luchin (et. a 18-a, Gaz Metan-Viitorul 2-2).