cristea

Se incearca blocarea transferului lui Andrei Cristea! ‘Doar eu pot face aceste mutari’  • Tranferul efectuat de Universitatea Craiova pare sa deranjeze foarte multa lume
  • In prima faza atitudinea comentatorilor din studiouri a fost una de atac asupra clubului nostru
  • Acum a venit randul unui razboi intern la IasiDirectorul general al moldavilor, Horia Sabo, aflat in conflict cu membrii Comitetului Director (CD), considera ca “e ilegal ce fac ei. Nu vorbesc despre oportunitatea acestor transferuri, ci de forma in care se fac, daca se fac. Politehnica Iasi se afla sub un contract de asociere cu clauze clare. Pana-n 2023. Pana atunci, doar eu pot face aceste mutari si veti vedea ca ceea ce va spun este intocmai”.

Sabo sustine ca are rabdare “si toate resursele necesare. Ce se intampla acum la club e o stare de provizorat. Din pacate, un provizorat ilegal. Lucrurile se vor schimba insa. In Romania exista legi, suntem o tara care detine mai nou presedintia UE, nu putem functiona asa, ca-n jungla. Lumea trebuie sa fie atenta la ce decizii ia acum si mai ales ales sa fie constienta de acordul pe care-l avem”.“Rau se poate face usor, mai greu este sa faci bine. Domnul Sabo spunea in presa ca Andrei Cristea nu ar trebui oprit sa plece, acum vrea sa blocheze transferul? Nu inteleg. A fost dorinta expresa a lui Andrei sa plece la mai bine”, a spus Adrian Ambrosie.

Conform respectivului contract de asociere, clubul i-a cedat omului de afaceri baimarean drepturile federative ale tuturor jucatorilor. Este si motivul pentru care el s-a simtit indreptatit sa negocieze in decembrie transferul lui Cristea la FCSB, blocat apoi de Comitetul Director din cauza pretului.

Se intelesese cu Gigi Becali pentru suma de 50.000 de euro, dar CD a solicitat 170.000 pentru a stinge astfel datoria ramasa de la achizitionarea lui Qaka. Ceea ce patronul Stelei n-a acceptat: “Una-i una, alta-i alta. Sa se puna ei de acord, acolo, la Iasi, si apoi mai vorbim”.

Insa la Iasi, relatiile dintre Sabo si cei cu care ar trebui sa colaboreze, reprezentati de presedintele executiv Adrian Ambrosie, sunt in continuare incordate.

Din club nu poate iesi nici un act emis de el fara a avea si semnatura lui Ambrosie, iar recent s-a adresat justitiei, pentru a determina Comitetul Director sa respecte intocmai contractul de asociere: “Nu va mai dura mult, aproximativ o luna de zile”.

“A fost o cerere de natura financiara pe care am facut-o catre FCSB in legatura cu Andrei Cristea. Am vrut sa stingem o datorie de la transferul lui Qaka. Eram deschisi pentru orice alta varianta. Cum n-a venit, a aparut acest interes al Craiovei si am zis ca facem o afacere buna”, a spus Adrian Ambrosie, presedinte executiv Poli Iasi, la Digisport

“Tratativele cu Andrei Cristea si acordul lui il avem de trei saptamani. A durat pana a venit lumea din vacanta si s-au realizat si conditiile de echitate bilaterale, adica si Iasiul sa iasa din acest schimb nesifonat si sa-si joace, cu sanse reale, intentia de a ajunge in play-off”, a spus Marcel Popescu, presedinte U CraiovaThere are no comments

Add yours