Motivul pentru care Koljic nu a jucat cu Adana

• Craiova a invins in primul amical al anului
  • Golurile lui Mihaila si Cristea ne-au adus victoria in fata turcilor de la Adana
  • Din pacate, Mitrita a ratat multe ocazii clare, iar Koljic nu a fost prezent deloc in teren

Atacantul Elvir Koljic a fost menajat in acest meci, el acuzand unele dureri musculare, motiv pentru care s-a pregatit separat ieri-dimineata. Koljic nu a jucat nici in ultimele doua etape de campionat tot din cauza unor accidentari care se anuntau minore, insa iata ca ii fac probleme si acum.

Formatia olteana va mai sustine doua teste in cadrul stagiului de pregatire din Turcia, primul cu FC Vorskla Poltava (locul 5 in prima liga din Ucraina; 19 ianuarie, ora 16.00), al doilea cu Ferencvárosi Torna Club (locul 1 in Ungaria; 25 ianuarie, ora 16.00).

Universitatea Craiova: 1. Popescu – 30. Dimitrov, 15. Donkor, 2. Tiago, 11. Bancu – 22. Barbut, 8. Mateiu, 17. Bic, 28. Mitrita – 5. Rocha, 9. Cristea.

Adana Demirspor: 1. Akbaba – 21. Bilgic, 24. Konuk, 4. Demirbag, 3. Tasdelen – 6. Traore, 8. Nefiz, 18. Develi, 24. Kosecki – 92. Turkmen, 7. Yildiz.

Debut in forta in noul an. „Leii” Stiintei au preluat initiativa inca din startul jocului si golul a picat la 11 minute dupa fluierul de start. La nici 48 de ore de la venirea sa, varful Andrei Cristea a deschis scorul printr-un sut puternic din interiorul careului, pasa decisiva venind din partea lui Mateiu. 1 – 0 a fost scorul pauzei.

Urmatorii fotbalisti au iesit de la cabine pentru partea a doua a meciului: 13. Pigliacelli – 27. Martic, 4. Popa, 6. Kelic, 3. Briceag – 7. Meza Colli, 20. Fedele, 10. Cicaldau, 34. Baicu – 38. Nitu, 33. Mihaila. Tanarul Mihaila a majorat diferenta pe tabela de marcaj printr-o executie splendida, din coltul careului mare, mingea oprindu-se in vinclu. Formatia din Turcia a marcat golul de onoare pe final de meci, prin polonezul Kosecki. Pe parcursul reprizei secunde a mai fost introdus pe teren si Zete, in locul lui Nitu.