Marcel Popescu, dezvaluiri din vestiar: ‘Razvan Popa e afectat. Nu trebuia sa…’

• Razvan Popa a provocat penalty-ul din care Craiova a fost invinsa in SuperCupa Romaniei
  • Marcel Popescu sustine ca Popa e afectat dupa gafa comisa
  • Imediat dupa ce a provocat penalty-ul, fundasul craiovean a fost schimbat
  • Cu ocazia Finalei Campionatului Mondial, eMAG are o promotie speciala. O gasesti AICI.

Campioana Romaniei a castigat primul titlu al noului sezon dupa golul lui Culio dintr-un penalty comis de Razvan Popa, jucator despre care Marcel Popescu sustine ca e destul de afectat: “Ne-a lipsit sansa la faza lui Mitrita. In mod normal, acolo era gol. Consider ca nu ne-au fost cu nimic superiori si ca a fost un examen, un trofeu pe care l-a castigat CFR. Am invatat din acest meci ca nu e suficient sa fii mai spectaculos, trebuie sa fii mai pragmatic. Asta e, strangem randurile, urmeaza campionatul. CFR-ul din repriza a doua mi s-a parut mai puternic. Intrarea lui Omrani a schimbat datele problemei, e un jucator care merita sa se bata cluburile pentru el. A fost o imprudenta, Razvan Popa era afectat, a fost o lipsa de concentrare la o faza care nu trebuia sa se intample in careu”, a declarat oficialul oltenilor pentru DigiSport.

Marcel Popescu a recunoscut, indirect, ca se simt plecarile lui Screciu, Gustavo si Baluta, dar ca echipa va arata mult mai bine in curand: “Era suficient sa fie 1-0 la Mitrita si meciul era schimbat radical. CFR a inchis jocul in prima repriza, cu exceptia unei faze din minutul cinci sau sase nu au avut nicio ocazie. Dar rezultatul nu e pe ocazii, e pe gol. Ne-am vazut limitele, le avem. Este de lucru, dar probabil ca saptamana viitoare vom fi mai puternici, pentru ca ne-au lipsit Martic si Rossi. Era un trofeu care genera energie si bucurie, dar nu e un capat de tara”, a adaugat oficialu Craiovei.

“A fost un examen greu, dar un trofeu de necontestat. Noi am invatat astazi ca nu e suficient sa fii mai spectaculos, sa joci mai bine. Trebuie sa fii pragmatic. Noi am fost la fel in ambele reprize, nu am scazut dupa pauza. Doar ca CFR Cluj din repriza a doua a fost mult mai puternica. Intrarea lui Omrani a schimbat fata jocului. O imprudenta in faza defensiva ne-a costat. A fost lipsa de maturitate.

Gazonul nu a fost o povara in aceasta seara. Nu a influentat jocul. Improtant este ca ne-am vazut limitele. Avem. Este mult de lucru. Probabil saptamana viitoare vom fi mai puternici. Campionatul actual va fi mult mai taios decat editiile precedente care s-au disputat cu play-off si play-out. Trebuie sa fim pregatiti”, a declarat la TV Telekom Sport.