ioanitoaia

Ioanitoaia ii lauda pe Bancu si Mitrita, dar ‘pentru carlanii in discutie sunt reprezentativele U19 si U21’  • Ovidiu Ioanitoaia a scris un editorial dupa meciul Israel – Romania
  • Desi toata lumea a laudat reusitele tinerilor din echipa noastra, Ioanitoaia considera ca ei ar trebui sa joace la reprezentativele de tineret
  • Mai jos aveti cateva fragmente din editorialul pe care il puteti vedea integral AICI.
“Imi pastrez parerea ca o „nationala” nu se reconstruieste. Rolul selectionerului e acela de a convoca intr-un anume moment cei mai in forma jucatori, indiferent de anul nasterii acestora. La lot trebuie sa se ajunga, asa mi se pare logic, pe baza de merite, nu pe criterii de varsta. De aceea promovarea tinerilor se cuvine operata gradat. Cu grija. Cu atentie. Cu discernamant. Intinerirea nu trebuie tratata ca un scop in sine.

„Nationala” se formeaza, ii aduna pe cei mai buni dintre cei mai buni. Nu mi-o luati in nume de rau, dar pentru „carlanii” in discutie s-au creat reprezentativele U19 si U21, ca sa aiba unde sa joace. Evident, lucrurile s-ar modifica in cazul in care ar exista si la noi superstaruri precoce precum Mbappé, Donnarumma ori Dembélé, care te-ar sili sa-i convoci la 19 sau la 20 de ani”, a scris Ovidiu Ioanitoaia in editorialul sau din GSP.
There are no comments

Add yours