craova

INEDIT. Ce se intampla in caz de egalitate dupa 90 de minute in Super Cupa Romaniei

• Inca din anul 2016, FRF a decis ca in cazul Super Cupei Romaniei, in caz de egalitate dupa 90 de minute sa se treaca direct la loviturile de departajare
  • Pana acum nu s-a aplicat aceasta regula in nicio finala pentru ca nu a fost cazul, insa Craiova ar putea fi in fata unei premiere in caz de egalitate
  • Astfel, portarii devin un element mult mai important decat s-ar putea crede in deciderea unui trofeu. Sa fie Popescu sau Pigliaceli pentru Craiova?
  • Tricouri si echipament sportiv cu echipa favorita gasiti la promotie AICI.

Supercupa Romaniei nu va avea parte de prelungiri, in cazul in care primele 90 de minute ale partidei se incheie la egalitate.

Astfel, oficialii FRF au stabilit sa se treaca direct la executarea loviturilor de departajere in caz de egalitate si sa renunte astfel la obisnuitele reprize de cate 15 minute de prelungiri.

La aproape 28 de ani de la lansarea Supercupei Romaniei, sambata se va disputa a 20-a sa editie. De-atunci au existat cinci eventuri care au intrerupt continuitatea competitiei, pana ce in 2010 s-a hotarat ca si in cazul in care o echipa castiga intr-un sezon ambele trofee, cel de campioana si Cupa Romaniei, tot sa se joace aceasta finala. Supercupa se joaca sambata, de la ora 20:30, in direct la PRO TV si Digi Sport.

Pentru prima oara se vor afla fata in fata intr-un ultimul act CFR Cluj si U Craiova. Tot in premiera, gazda va fi Craiova, care va deveni al cincilea oras din Provincie aflat intr-o asemenea ipostaza. In afara situatiei cand Bucurestiul a fost gazda, va fi pentru a treia oara cand una dintre finaliste va juca in propria urbe, celelalte cazuri fiind ambele legate de CFR Cluj, orasul de pe malul Somesului gazduind finalele acesteia din 2010 si 2016, cu Unirea Urziceni, respectiv Astra.