gazeta

GSP lauda Craiova intr-o analiza a luptei la titlu. Dar tot CSU ne spun in toate articolele  • GSP  a lansat zilele trecute o analiza a celor trei echipe care par ca se bat deocamdata la titlu
  • Cu toate ca analiza e una laudativa si corecta, publicatia nu ne scoate din ‘CSU’
  • Suporterii din gruparea Craiova Maxima au propus zilele trecute boicotarea GSP tocmai din acest motiv, dar au aduc in discutie si alte argumenteIata cum suna analiza celor de la GSP despre clubul nostru:

1 Echipa

Singurul fotbalist adus e Andrei Cristea, care foarte probabil va fi titular in atac, alaturi de Koljici intr-un sistem 4-4-2 pe care Mangia l-a mai jucat si pe parcursul turului. Echipa are cateva puncte forte, cum ar fi banda stanga, formata din Mitrita si Bancu, jucatori convocati in mod constant si de Contra la nationala. In plus, ca si la CFR, CS U bifeaza regula U21 cu un fotbalist de mare calitate: Cicaldau e titular indiscutabil in nationala U21, a fost chemat si la reprezentativa mare si poate bifa doua posturi, mijlocas central, dar si fotbalistul din spatele varfului, atunci cand Mangia evolueaza prudent. Si Koljici a aratat ca se poate duela de la egal la egal cu Tucudean si Gnohere.

Dezavantajele juvetilor sunt doua. Primul: defensiva in centrul ei a aratat multa vulnerabilitate. Apoi, pe banca nu sunt solutii viabile aproape pe niciun post, lucru care s-a si vazut atunci cand a absentat Koljici sau Mitrita.2 Banii

Bugetul de salarii e sub CFR si sub FCSB, dar Craiova are o stabilitate financiara probabil chiar si peste cea a clubului condus de Gigi Becali. A fost singura formatie care in vara trecuta si-a publicat in detaliu intrarile si iesirile, iar salariile sunt platite intotdeauna la timp. Craiova a inceput sa si cumpere jucatori, Mitrita si Cicaldau costand aproape 2 milioane de euro impreuna. E un club care deja si-a bifat bugetul pentru sezonul in curs din drepturile TV si vanzarea de jucatori, dar mai are si alte surse de venit: sponsori, bilete! Argumentul cel mai bun ca Stiinta sta foarte bine la acest capitol: a negociat de pe pozitii de forta oferta lui Torino pentru Mitrita. Italienii ar fi oferit chiar 5 milioane de euro, dar oltenii n-au acceptat nimic sub 7,5-8 milioane!

3 Antrenorul

Si aici, CS U sta bine. Cel mai bine dintre primele 3 clasate. Mangia e italian si aproape fara exceptie, italienii care au lucrat in Liga 1 au fost de nivel bun si foarte bun. Mangia a ridicat-o pe Craiova de cand a preluat-o si a si castigat un trofeu sezonul trecut, Cupa. E un antrenor care se pliaza pe ce are la dispozitie. De cand e in Banie, a asezat echipa fie in 3-4-3, fie in 4-2-3-1, fie in 4-4-2. A pus in valoare anumiti jucatori, care au ajuns si la nationala. Exemple: Bancu, Mitrita, Cicaldau. A dat timp si spatiu si tinerilor: sezonul trecut l-a jucat mai mult pe Burlacu, acum in special pe Mihaila, fotbalist nascut in 2000! Mangia a invatat si limba, e extrem de apreciat de jucatori si are si liniste din partea patronului, care nu se baga peste el.

4 Suporterii

E, de departe, clubul care subordoneaza tot ceea ce inseamna restul Ligii 1. Media realizata in actualul sezon depaseste 13.000 de spectatori pe meci. Practic, Craiova inseamna cat aduna impreuna urmatoarele 3 clasate in aceasta ierarhie: FCSB, CFR si Dinamo!!! Foarte probabil, asistenta va creste pe parcursul play-off-ului. Stadionul e nou, iar publicul patimas. Atmosfera creata in arena e un mare atu pentru Craiova. “In aceasta ambianta m-am simtit antrenor cu adevarat”, a declarat Hagi la finalul unui meci pe care l-a pierdut in primavara trecuta pe noul “Ion Oblemenco”.

‘CS U Craiova are doua mari atuuri in disputa cu CFR si FCSB in lupta pentru titlu: antrenorul si suporterii fantastici. Totusi, o asteapta un program ucigator in ultimele 5 etape din sezonul regulat. ‘, scriu cei de la GSP.

 

Analiza completa poate fi citita AICI.There are no comments

Add yours