craiova

Craiova sustine marirea Ligii 1 la 16 echipe. 2 motive CLARE pentru care NU MERITA SUSTINUTA MODIFICAREA  • Razvan Burleanu propune modificarea sistemului din Liga 1, iar Universitatea, prin vocea lui Marcel Popescu, sustine schimbarea
  • Se doreste marirea numarului de participante, de la 14 la 16, dar si un baraj prin care castigatoarea play-out-ului sa poata merge in Cupa UEFA
  • Noi va aducem doua argumente solide prin care clubul nostru nu e avantajat de modificari
  • Tricouri si echipament sportiv cu echipa favorita gasiti la promotie AICI.Marcel Popescu, presedintele CSU Craiova, si-a declarat joi, la emisiunea ProSport Live, sprijinul total pentru Razvan Burleanu in incercarea acestuia de a reforma sistemul competitional din Liga 1. Popescu a explicat de ce considera ca prima divizie ar trebui sa cuprinda 16 echipe, sistem play-off/ play-out, la capatul caruia sa retrogradeze 4 echipe, iar a cincea sa dea baraj.

Sistemul cu play-off si play-out a primit critici din partea conducatorilor de cluburi, dar FRF isi doreste sa il faca mai spectaculos. Ideea barajului dintre ultima clasata din pay-off si prima clasata din pay-out este apreciata de Marcel Popescu, presedintele lui CSU Craiova. Intr-o interventie telefonica la ProSport Live, oficialul oltenilor a declarat ca propunerea FRF este una benefica echipelor, dar si telespectatorilor. In cazul in care prima clasata ar disputa baraj de accedere in competitiile europene, acest fapt ar atrage mai mult suporterii, este de parere Marcel Popescu.”Ar genera o emulatie mai mare in play-out. Va avea mai multa esenta si, cel putin 4 echipe, vor aspira la primul loc. Ideea e foarte interesanta, vom avea meciuri mai spectaculoase si echipele vor juca mai serios.”, a spus acesta pentru ProSport Live.

De asemenea, Popescu este de acord si cu marirea numarului de echipe din prima liga: ”Acesta este un alt argument pentru care diferenta dintre play-off si play-out va scadea. Cu cat creste numarul echipelor, cu atat creste si atractivitatea si spectacolul din teren si din tribune. Ar fi interesat ca, din Liga 2, 4 echipe sa promoveze direct, iar a cincea sa joace baraj”, a incheiat acesta.

Craiova DEZAVANTAJATA de modificari

In ciuda declaratiilor lui Marcel Popescu, redactorii Universitatea-Craiova-Fan.Club vin cu doua argumente solide prin care demonstreaza ca modificarile propuse dezavantajeaza echipa pe care noi o iubim si o sustinem:

  1. Daca se mareste numarul de participante in Liga 1 scad veniturile din televizare, pentru ca suma totala se imparte la 16 in loc de 14 echipe. Poate ca diferenta nu e una importanta, insa merita sa sustinem orice venit in plus pentru echipa, nu sa incurajam scaderea fondurilor de premiere. (In plus, numarul de meciuri ar fi si mai mare daca se pastreaza sistemul play-out/play-off, iar calendarul competitional este deja foarte incarcat in Romania)
  2. Universitatea Craiova s-a luptat in fiecare an pentru un loc de Cupa UEFA. Daca sa presupunem ca Universitatea ar termina pe ultimul loc care duce in Europa, din Play-off, ar fi nevoita sa joace un meci de baraj cu echipa de pe locul 8. Suntem de parere ca oficialii Universitatii trebuie sa nu sustina aceasta idee de baraj pentru ca noi suntem cei dezavantajati. Aceasta schimbare nu aduce avantaje decat pentru echipele care spera la castigarea play-out-ului, cum ar fi Dinamo, Botosani, Iasi.

 There are no comments

Add yours