elvir koljic universitatea craiova

Bilantul penalty-urilor ratate de Craiova! Cate puncte am pierdut si ce loc in clasament

• Penalty-urile sunt o problema la Craiova si nu e prima oara cand ne confruntam cu ea
  • In acest sezon problema pare ca s-a acutizat si incepe sa conteze in clasament
  • Facem un bilant al penalty-urilor ratate si implicit punctele pierdute

Craiova a ratat cinci penalty-uri in acest sezon
Pentru Craiova, penalty-ul ratat cu Viitorul nu este o noutate. A fost a cincea oara in acest sezon cand oltenii nu fructifica de la punctul cu var. Mitrita a mai ratat in doua randuri (cu Gaz Metan si CFR), Koljic cu FCSB, iar Fedele cu Sepsi.

Inainte de meciul cu Viitorul, craiovenii pierdusera patru puncte din cauza unor penalty-uri ratate.

15 septembrie 2018 – Gaz Metan Medias – U Craiova 3-2 – Mitrita rateaza penalty in minutul 62, la scorul de 3-2. Puteam obtine un punct

1 octombrie 2018 – CFR – U Craiova 0-0 – Mitrita rateaza penalty in minutul 84. Puteam obtine lejer cele 3 puncte

21 octombrie 2018 – U Craiova – FCSB 2-1 Koljic rateaza in minutul 88 un penalty. Nu a influentat numarul de puncte obtinute

9 noiembrie 2018 – U Craiova – Sepsi 1-1 Fedele rateaza in minutul 28, la scorul de 0-0. Cu un gol din acel penalty puteam obtine 3 puncte

3 februarie 2019 – Viitorul – U Craiova 0-0 Koljic a ratat o noua lovitura si cele 3 puncte

Daca Craiova inscria penalty-urile, ar fi acumulat cu 7 puncte mai mult in clasament decat avem acum. Aveam 46 de puncte si eram in spatele liderului cu doar un punct. Daca ne mai gandim si la infrangerile din inceputul campionatului cand echipa nu se regasea dupa plecarile lui Gustavo si Baluta si lipsa de transferuri…putem spune ca e usor de identificat de ce nu suntem mai sus in clasament.