devis mangia

‘Am vazut pentru prima data asa ceva la Craiova! O premiera pentru antrenorul italian al Stiintei!’  • Jurnalistul Ninoiu Dan de la Sportul Doljean face o analiza a echipei noastre dupa meciul cu CFR
  • Cu toate ca toata lumea critica, jurnalistul a vazut si o parte buna din aceasta infrangere si pierderea trofeului Super Cupei
  • Printre critici insa se numara si prezenta lui Mitrita in propriul careu la cornerele adversarilor, prezenta complet inutilaIata, mai jos, o parte din editorialul foarte bun al lui Ninoiu pentru Sportul Doljean:

Intr-o dupa amiaza in care, la Sankt Petersburg, reprezentativele Angliei si Belgiei ne ofereau un joc spectaculos in lupta lor pentru medalia de bronz a Campionatului Mondial din Rusia, telecomanda mi s-a dus singura pe unul din canalele romanesti care difuzau meciul contand pentru ultimul trofeu al sezonului trecut, Supercupa Romaniei.De la bun inceput doresc sa spun ca am avut motive sa regret. Trecerea de la Eden Hazard si Harry Kane la Culio si Glavina a fost precum trecerea de la costumul lui Roberto Martinez ori vesta lui Garreth Southgate la treningul lui lui Edi Iordanescu, cu protestele sale cu tot, probabil ramase in fisa postului de antrenor inca din vremea lui Dan Petrescu. Ne-am trezit intr-o realitate crunta, ca si cum am fi ajuns din nou pe drumurile pline de gropi ale Craiovei, dupa o luna in care am umblat pe marile bulevarde ale mondialelor.

Despre meci nu sunt multe se spus. CFR Cluj a ramas o echipa solida, poate ceva mai nesigura in aparare decat era in sezonul trecut, insa cu acelasi joc muncitoresc si crispat. Totusi, primele semne ale abandonului tacticii de ”lunga si pe-a doua” incetatenite in Gruia au aparut odata cu intrarea lui Bilel Omrani, care a reusit sa invioreze un joc tern, rupt doar de serpuirea a la Roberto Baggio a lui Mitrita. Singurul care nu a apreciat cum trebuie noua turnura pe care a luat-o jocul a fost Razvan Popa, un fundas extrem de lent pentru varsta lui, dar si rudimentar, in ciuda formarii la scoala italiana de la Inter. Luand un exemplu din tabara adversa, interventia pe care a avut-o la faza penaltiului nu ar fi facut-o Vinicius nici trezit la 5 dimineata si cu cafeaua nebauta. Presupun ca si acum muncitorii de la stadion incearca sa astupe gropanul pe care l-a sapat fundasul nostru odata cu alunecarea la Omrani.

Dar sa revenim la echipa lui Devis Mangia, un antrenor pe care-l credeam incremenit in stereotipia unui 3-4-3 destul de ofensiv, insa vulnerabil pe faza a doua. Si nu vreau sa ma leg de postul pe care a jucat noua achizitie Cicaldau, pentru ca au spus-o altii care se pricep mai bine. Vreau sa despre plusurile pe care le-am remarcat in acest prim semiofical: siguranta pe care Pigliacelli a dat-o apararii, atat prin jocul de picioare cat si modul in care loveste mingea la degajari. Aducerea portarului italian este un castig, si daca acesta nu va avea momentele sale de black-out – pe care le are orice portar- atunci putem vorbi despre o certitudine.

Spre surprinderea mea, am vazut pentru prima data, in ultimele cincisprezece minute, o Craiova care a schimbat sistemul si a trecut la o neasteptata asezare 4-3-3. O premiera pentru antrenorul italian al Stiintei, pe care consider ca ar trebui sa o incerce mai des, punand in balanta plecarile lui Gustavo si Baluta, jucatori mult mai bine adaptati sistemului de joc de anul trecut. De asemenea, avand in vedere sistemele de joc dezvoltate la ultima cupa mondiala, loc de unde un tactician respectabil isi putea umple cel putin un bloc-notes, m-as astepta sa vad o incercare de adaptare a asezarilor si pozitionarilor din fotbalul mondial la o echipa cu jucatori tineri, capabili sa invete sisteme din mers.

De asemnea, ca un coroloar, sper ca in sezonul ce va incepe in acest week-end sa nu mai avem ocazia sa-l vedem pe Mitrita in propriul careu la cornerele adversarilor. Nu de-altceva, insa aportul sau fizic la fazele fixe impotriva unor jucatori cu talie, cu o medie de 1,90 m, seamana tot mai mult cu cresterea economica a Romaniei din ultimul semestru.There are no comments

Add yours